Välkomna till en ny termin!

Nu är en ny termin äntligen igång igen. Vi hoppas ni alla haft en bra om än kanske annorlunda sommar och nu ser fram emot att få komma upp i sadeln igen. Hästarna har haft en välförtjänt semester, därför passar det bra att komma igång lite lugnt för både ryttare och häst. De första veckorna rider vi ut så ta en extra koll på vädret så du är redo.

Med rådande läge så ber vi er alla att fortsatt hålla de allmänna riktlinjer som finns. Handsprit finns utplacerat på anläggningen, håll avstånd, vid symtom stanna hemma osv.

Lägg gärna lite extra tid hos hästen innan din ridning så här i början. Dels för att göra hästen ren och fin men också med väl rengjord häst minskar vi risken för eventuella skav så här efter ett uppehåll. Och kolla hovarna både före och efter ridning. Det är alltid stor risk att stenar fastnar nu när vi rider ute.

Vi ses i stallet.

Välkomna