Förtydligande kring regler för ersättare

Som ett led i vår strävan att bedriva planerade lektioner med tydlighet i tema och där vi alltid kan sätta stor vikt vid säkerheten så kommer här några förtydliganden. Instruktörerna jobbar alltid med att matcha ryttare med häst och måste kunna hålla sig till planeringen under lektionstiden samt hålla fullt fokus på de ordinarie ryttarna på lektionen. Vid stort antal ersättare i perioder har vi sett att ovan blir mycket svårt att upprätthålla. Därav detta förtydligande.

  •  Ersättare ska ha ordinarie plats på ridskolan.
  • En ersättare kan inte sätta in en ersättare på sin plats, dvs en lektion kan INTE överlåtas i andra hand.
  • Ersättare som har meddelats till ridskolan kan därmed inte ändras.
  • Ersättare kan vara mindre i storlek än ordinarie ryttare. Dock krävs det fortfortfarande att man är kapabel att rida samma svårighetsgrad på hästar.