Årstiden kräver sin ryttare

Årstiden är krävande för oss med hästar. Leran är oundviklig om man vill ha hästarna i hagen så mycket som möjligt som vi vill. Detta gör att vi måste vara noggranna innan en sadel eller ett träns sätts på så inga små lerkorn finns i vägen som kan skava. Så lite extra noggrann borstning krävs. Dessutom måste hovarna kratsas rena från lera och sten. Vädret som ena dagen kan vara varmt till att nästa dag kan vara kallt är också något som påverkar hästens energi en hel del. Även hästarnas päls förändras nu mellan sommar och vinter. Detta gör vissa hästar känsliga i huden, kan ibland vara orsaken till en eventuell sur min hos hästen. Vi måste kanske ge hästarna ännu lite mer tid innan ridpasset så vi hinner stämma av dagen. Men att få spendera ännu mer tid med hästen är väl alla ryttares dröm. Rid fint!